آزمایش Anti-dsDNA | آنتی بادی ضد DNA دو رشته ای | Anti double strand

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آزمایش Anti-dsDNA | آنتی بادی ضد DNA دو رشته ای | Anti double strand

آنتی بادی های Anti-dsDNA (آنتی بادی ضد DNA دو رشته ای) گروهی از آنتی بادی های ضد هسته ای (ANA) هستند که آنتی ژن هدف آنها DNA دو رشته ای است. آنتی بادی های ضد DNA دو رشته ای (dsDNA) نقش مهمی در تشخیص، طبقه بندی و مدیریت لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE) دارند، یک بیماری خود ایمنی که با تظاهرات بالینی ناهمگن و طیف وسیعی از اتوآنتی بادی ها مشخص می شود، که تشخیص را بسیار چالش برانگیز می کند.

چرا آزمایش Anti-dsDNA درخواست می شود؟

برای کمک به تشخیص و پایش لوپوس (لوپوس اریتماتوز سیستمیک، SLE)

چه زمانی آزمایش Anti-dsDNA درخواست می شود؟

 • هنگامی که یک آزمایش ANA مثبت و علائم و نشانه های مرتبط با لوپوس دارید، مانند خستگی مداوم، درد در مفاصل و بثورات قرمز شبیه پروانه در بینی و گونه ها
 • به طور دوره ای برای ارزیابی فعالیت بیماری در افرادی که مبتلا به لوپوس تشخیص داده شده اند استفاده می شود.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش Anti-dsDNA:

 • ظرف/لوله: لوله با درب قرمز یا زرد (ترجیحا همراه با ژل جداکننده)
 • نوع نمونه: سرم
 • حجم نمونه: 0/5 میلی لیتر
لوله لخته(Clot Activator1)

لوله های مورد استفاده برای آزمایش Anti-dsDNA

شرایط-نگهداری-دمایی-نمونه-برای-آزمایش-Anti-dsDNAشرایط-قبول-یا-رد-نمونه-آزمایش-Anti-dsDNA

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

نام روش های انجام آزمایش Anti-dsDNA:

 • سنجش ایمونوسوربنت مرتبط با آنزیم (ELISA)
 • ایمونوفلورسانس غیر مستقیم

شرح روش الایزا:

میکروول از قبل با آنتی ژن DNA دو رشته ای تیموس گوساله (dsDNA) پوشیده شده اند. کالیبراتورها، کنترل‌ها و نمونه‌های بیمار رقیق‌شده به چاهک‌ها اضافه می‌شوند و اتوآنتی‌بادی‌هایی که آنتی‌ژن dsDNA را تشخیص می‌دهند در طی اولین انکوباسیون متصل می‌شوند. پس از شستن چاهک ها برای حذف تمام پروتئین های غیر متصل، کونژوگه آنتی IgG انسانی بز با برچسب پراکسیداز خالص اضافه می شود.

کونژوگه به اتوآنتی بادی انسانی متصل می شود و کونژوگه غیر متصل اضافی با یک مرحله شستشوی بیشتر حذف می شود. کونژوگه متصل شده با سوبسترای تترمتیل بنزیدین (TMB) تجسم می شود که محصول واکنش آبی می دهد که شدت آن متناسب با غلظت اتوآنتی بادی در نمونه است. اسید سولفوریک به هر چاهک اضافه می شود تا واکنش متوقف شود. این یک رنگ نقطه پایانی زرد ایجاد می کند که در 450 نانومتر خوانده می شود.

شرح روش ایمونوفلورسانس غیر مستقیم:

آزمایش تاییدی برای نتایج dsDNA مرزی تست ایمونوسوربنت متصل به آنزیم (ELISA)، توسط روش ایمونوفلورسانس (IFA) انجام می شود. اتوآنتی بادی ها در نمونه آزمایشی که علیه dsDNA هدایت می شوند به آنتی ژن های موجود در بستر قرار داده شده روی لام متصل می شوند – که در این مورد Crithidia luciliae است.

شستشو سرم اضافی را از بستر خارج می کند. آنتی سرم کنژوگه فلورسین (FITC) که به بستر اضافه می شود به اتوآنتی بادی متصل می شود. پس از مرحله دوم شستشو برای حذف مزدوج اضافی، زیرلایه یک ورقه پوششی اضافه می شود و الگوهای فلورسنت با میکروسکوپ فلورسنت مشاهده می شود. مشاهده الگوهای فلورسنت خاص روی بستر نشان‌دهنده وجود اتوآنتی‌بادی‌ها در نمونه آزمایشی است.

اساس روش ایمونوفلورسانس

اساس روش ایمونوفلورسانس

آمادگی قبل از انجام آزمایش Anti-dsDNA:

آمادگی خاصی نیاز نیست

چه چیزی در آزمایش Anti-dsDNA مورد بررسی قرار می گیرد ؟

آنتی بادی DNA دو رشته ای (Anti-dsDNA) یک گروه از آنتی بادی های خودکار (اتو آنتی بادی) به نام آنتی بادی های ضد هسته ای (ANA) است. به طور معمول، آنتی بادی ها در برابر عفونت محافظت می کنند، اما اتوآنتی بادی ها زمانی تولید می شوند که سیستم ایمنی بدن نتواند بین “خودی” و “غیر خودی” تمایز کافی قائل شود. آنها به اشتباه به سلولهای سالم خود بدن حمله کرده و باعث آسیب به بافتها و اندامها می شوند. این کمپلکس های آنتی ژن-آنتی بادی با فعال شدن سیستم کمپلمان باعث آسیب به بافت می شوند.

آزمایش Anti-dsDNA

آزمایش Anti-dsDNA

Anti-dsDNA به طور خاص مواد ژنتیکی (DNA) موجود در هسته سلول را هدف قرار می دهد، از این رو نام آن “Anti-dsDNA” است. آزمایش anti-dsDNA وجود این اتوآنتی بادی ها در خون را مشخص می کند.

این آنتی بادی ها علیه آنتی ژن های موجود در هسته واکنش نشان می دهند، مانند:

 • هیستون ها
 • آنتی ژن های DNA دو رشته ای و تک رشته ای.
 • ریبونوکلئوپروتئین ها

Anti-dsDNA ممکن است در سطح پایین با تعدادی از اختلالات وجود داشته باشد، اما در درجه اول با لوپوس همراه است. لوپوس یک اختلال التهابی مزمن خود ایمنی است که می تواند بر بافت ها و/یا اندام های مختلف بدن مانند کلیه ها، مفاصل، عروق خونی، پوست، قلب، ریه ها و مغز تأثیر بگذارد. آزمایش Anti-dsDNA، همراه با سایر آزمایش های اتوآنتی بادی، ممکن است برای کمک به تشخیص لوپوس و تشخیص آن از سایر اختلالات خود ایمنی استفاده شود.

 

آنتی بادی های ضد DNA دو رشته ای

آنتی بادی های ضد DNA دو رشته ای

 • تیتر Anti-dsDNA با درمان موفقیت آمیز SLE کاهش می یابد.
 • در صورت عود SLE تیتر Anti-dsDNA افزایش می یابد.
 • در مورد SLE خفته تیتر Anti-dsDNA تقریباً طبیعی است.
 • سطوح پایین تا متوسط تیتر Anti-dsDNA در سایر بیماری های خودایمنی، هپاتیت مزمن، سیروز صفراوی و مونونوکلئوز عفونی دیده می شود.

یکی از عوارض جدی لوپوس، نفریت لوپوس است، بیماری که با التهاب کلیه ها مشخص می شود و می تواند منجر به پروتئین در ادرار، فشار خون بالا و نارسایی کلیه شود. وقتی اتوآنتی بادی ها به آنتی ژن هایی که در کلیه ها رسوب کرده اند متصل می شوند. در ارزیابی فرد مبتلا به نفریت لوپوس، سطح بالای (تیتر) Anti-dsDNA به طور کلی با التهاب مداوم و آسیب به کلیه ها همراه است.

Lupusلوپوس اریتماتوز سیستمیک دارای تظاهرات زیر است:

 • درد عضلانی
 • درد مشابه آرتروز در یک یا چند مفاصل (اما بدون آسیب مفصلی یا کمی)
 • بثورات قرمز که اغلب شبیه پروانه در ناحیه بینی و گونه است (بثورات مالاریک)
 • تب درجه پایین
 • خستگی مداوم، ضعف
 • حساسیت پوست به نور
 • مو و کاهش وزن
 • بی حسی یا سوزن سوزن شدن در دست یا پا
 • التهاب و آسیب اندامها و بافتها از جمله کلیه ها، ریه ها، قلب، دیواره قلب، سیستم عصبی مرکزی و عروق خونی

علایم لوپوس

عوامل مداخله گر در آزمایش Anti-dsDNA

 • داروی هیدرالازین و پروکائین آمید ه سطح DNA را افزایش می دهند
 • یک اسکن رادیواکتیو در هفته گذشته ممکن است نتیجه را تغییر دهد.

اهمیت بالینی آزمایش Anti-dsDNA

افزایش سطح سرمی:

 • بیماری های کلاژن- عروقی
 • سایر بیماری های خود ایمنی مانند تب روماتیسمی هپاتیت مزمن
 • مونونوکلئوز عفونی
 •  سیروز صفراوی

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش Anti-dsDNA استفاده می شود؟

آزمایش آنتی بادی DNA دو رشته ای (anti-dsDNA) برای کمک به تشخیص لوپوس در فردی که در آزمایش آنتی بادی ضد هسته ای (ANA) نتیجه مثبت دارد و دارای علائم و نشانه های بالینی است که نشان دهنده لوپوس است، استفاده می شود.

به طور معمول، یک آزمایش ANA اولین آزمایشی است که برای ارزیابی یک فرد برای یک اختلال خود ایمنی انجام می شود. در حالی که یک آزمایش ANA مثبت در حدود 95 درصد موارد لوپوس دیده می شود، ممکن است در بسیاری از شرایط دیگر نیز مشاهده شود.

آزمایش anti-dsDNA برای لوپوس کاملاً اختصاصی است. با این حال، تنها 65 تا 85 درصد از افراد مبتلا به لوپوس ممکن است مثبت باشند. یعنی یک Anti -dsDNA منفی لوپوس را رد نمی کند. اگر فردی ANA مثبت داشته باشد ، ممکن است برای تشخیص لوپوس از سایر اختلالات خود ایمنی که علائم و نشانه های مشابهی دارند ، از تست Anti-dsDNA استفاده شود.

ممکن است یک آزمایش Anti-dsDNA به همراه یک آزمایش برای آنتی بادی Sm (آنتی بادی اسمیت)، دیگر آنتی بادی ضد هسته ای مرتبط با لوپوس، برای کمک به تشخیص توصیه شود. آزمایش ضد Sm ممکن است به عنوان بخشی از پانل آنتی ژن هسته ای قابل استخراج (ENA) پیشنهاد شود. بسته به علائم بالینی و تشخیص پزشک، ممکن است به آنتی بادی های دیگر نیز درخواست شود که بین اختلالات خود ایمنی دیگر تمایز قائل شوند و آنها را رد کنند. به عنوان مثال می توان به آزمایش آنتی بادی هیستون (لوپوس ناشی از دارو) و آنتی بادی های آنتی فسفولیپید اشاره کرد.

مثبت بودن پروتئین های سیتوپلاسمی و هسته ای مختلف در SLE:

پارامترهای تستدرصد مثبت بودن در SLE
غربالگری ANA>95% (مرجع دیگر 99%)
Anti-dsDNA 60% (مرجع دیگر 40%)
هیستون ها 30% (مرجع دیگر 70%)
Sm (آنتی ژن اسمیت) 30%
RNP هسته ای (ریبونوکلئوپروتئین) 40% تا 50% (مرجع دیگر 30%)
Scl-70 (اسکلرودرمی) به ندرت
SS-A (سندرم رو شوگرن) 40% تا 60% (مرجع دیگر 30%)
SS-B (La)15% (مرجع دیگر 30%)
سانترومر به ندرت
آنتی ژن هسته ای 25%

آزمایش Anti-dsDNA ممکن است برای ارزیابی فعالیت بیماری در افرادی که مبتلا به لوپوس هستند مورد استفاده قرار گیرد. مبتلایان به لوپوس اغلب دچار بیماری های شدید می شوند که در آن علائم بدتر می شوند و سپس فروکش می کنند. افزایش سطح Anti-dsDNA ممکن است قبل و در حین تشدید  شدن بیماری مشاهده شود. به طور خاص، این آزمایش ممکن است برای مانیتورینگ نفریت لوپوس (یک عارضه جدی لوپوس که می تواند باعث آسیب و التهاب کلیه شود) مورد استفاده قرار گیرد. وقتی اتوآنتی بادی ها به آنتی ژن هایی که در کلیه ها رسوب کرده اند متصل می شوند، می تواند منجر به دفع پروتئین در ادرار ، فشار خون بالا و نارسایی کلیه شود.

نفریت لوپوس

نفریت لوپوس

چه زمانی آزمایش Anti-dsDNA درخواست می شود؟

هنگامی که فرد علائم و نشانه هایی را نشان می دهد که ممکن است ناشی از لوپوس باشد و آزمایش ANA مثبت داشته باشد، به ویژه هنگامی که نتیجه آزمایش ANA به عنوان یک الگوی فلورسنت همگن” “homogeneous یا نشاندار “speckled” نشان داده شود، یک آزمایش Anti-dsDNA درخواست می شود.

آزمایش Anti-dsDNA ممکن است به صورت دوره ای برای مانیتورینگ پیشرفت بیماری یا افزایش بیماری در افرادی که مبتلا به لوپوس هستند، درخواست شود. ممکن است زمانی که نتیجه آزمایش اولیه منفی باشد اما علائم و نشانه های بالینی همچنان ادامه داشته باشد و به لوپوس مشکوک باشد، ممکن است تکرار شود.

نتیجه آزمایش Anti-dsDNA چه چیزی را نشان می دهد؟

نتایج یک آزمایش Anti-dsDNA معمولاً همراه با سابقه پزشکی، علائم و نشانه های فرد و نتایج سایر آزمایش ها آنتی بادی فرد در نظر گرفته می شود.

 • سطح بالایی از Anti-dsDNA در خون به شدت با بیماری لوپوس همراه است و اغلب در طول یا قبل از تشدید بیماری  به طور قابل توجهی افزایش می یابد. هنگامی که Anti-dsDNA مثبت باشد و فرد مورد آزمایش علائم و نشانه های بالینی دیگری مرتبط با لوپوس داشته باشد، به این معنی است که فرد مورد آزمایش به احتمال زیاد لوپوس دارد. این امر به ویژه در صورت مثبت بودن تست ضد Sm نیز صادق است.
 • در ارزیابی فرد مبتلا به نفریت لوپوس، سطح بالای (تیتر) Anti-dsDNA به طور کلی با التهاب مداوم و آسیب به کلیه ها همراه است.
 • سطح بسیار پایین Anti-dsDNA منفی تلقی می شود اما تشخیص لوپوس را منتفی نمی کند. فقط حدود 65 تا 85 درصد از مبتلایان به لوپوس دارای Anti-dsDNA خواهند بود.
 • سطوح پایین تا متوسط ​​اتو آنتی بادی ممکن است با سایر اختلالات خود ایمنی مانند سندرم شوگرن و بیماری ترکیبی بافت همبند (MCTD) دیده شود.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

Anti-dsDNA گاهی اوقات با بیماری هایی مانند هپاتیت مزمن، سیروز صفراوی اولیه و مونونوکلئوز عفونی وجود دارد. همچنین ممکن است در افرادی که از داروهایی مانند پروکائین آمید و هیدرالازین استفاده می کنند دیده شود. معمولاً تحت این شرایط این آزمایش به صورت معمول درخواست نمی شود

علاوه بر آزمایش DNA دو رشته ای، یک آزمایش آنتی DNA تک رشته ای (Anti-ssDNA) نیز وجود دارد. این اتوآنتی بادی کمتر مورد آزمایش قرار می گیرد و به شدت با لوپوس ارتباط ندارد اما ممکن است با سایر اختلالات خود ایمنی مشاهده شود.

ANA شامل گروهی از آنتی بادی های ضد هسته ای است. اگر آزمایش ANA منفی باشد، نشان می دهد که کل گروه منفی است. از آنجا که Anti-dsDNA عضوی از این گروه است، در صورت منفی بودن تست ANA نیازی به درخواست جداگانه نیست.

چرا تشخیص لوپوس ممکن است زمان زیادی طول بکشد؟

یک پزشک باید نه تنها به نتایج آزمایش ها، بلکه به علائم بالینی و سابقه فرد برای تشخیص تکیه کند. علائم ممکن است غیر اختصاصی باشند و اغلب پایدار نیستند ور در طول زمان تغییر می کنند. نتایج آزمایش ممکن است در ابتدا برای برخی از این آنتی بادی های مثبت به دلیل ماهیت چرخه ای اختلالات خود ایمنی مثبت نباشد. در برخی موارد، ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد تا الگویی نشان داده شود که نشان دهنده لوپوس یا هر بیماری دیگر خود ایمنی باشد.

اگر لوپوس تشخیص داده شده باشد، آیا امکان برطرف شدن بیماری وجود دارد؟

هیچ درمانی برای لوپوس وجود ندارد، اما علائم و عوارض آن قابل کنترل است. اکثر افراد مبتلا به این بیماری دچار حملات شدید می شوند، اما اکثر آنها دوره های کمی یا خفیف از علائم را خواهند داشت.

وقتی اتوآنتی بادی توسط بدن تولید شد، در طول زندگی وجود خواهد داشت. با این حال، سطح سرمی آن در طول زمان متفاوت است و می تواند در سطوح بسیار پایین وجود داشته باشد.

آیا می توان با تغییر روش زندگی سطح Anti-dsDNA را تحت تأثیر قرار داد؟

اتوآنتی بادی ها به تغییرات شیوه زندگی پاسخ نمی دهند زیرا نشان دهنده وجود و شدت یک فرآیند خود ایمنی است.

در سایت Frontiers در مورد آزمایش Anti-dsDNA بیشتر بخوانید:

لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE) با اتوآنتی بادی های سرولوژیکی با تیتر بالا، از جمله آنتی بادی هایی که به DNA دو رشته ای (dsDNA) متصل می شوند، مشخص می شود. منشاء، ویژگی و بیماری زایی آنتی بادی های Anti dsDNA از دیدگاه وسیع تری مورد مطالعه قرار گرفته است. پیشنهاد شده است که این اتوآنتی بادی ها در صدمات متعدد اندام انتهایی، به ویژه نفریت لوپوس، در بیماران مبتلا به SLE نقش دارند.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی
برچسب ها:

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

American College of Rheumatology. Antinuclear antibodies (ANA). Available online at: https://www.rheumatology.org/I-Am-A/Patient-Caregiver/Diseases-Conditions/Antinuclear-Antibodies-ANA. Accessed on March 23, 2018.

Pagana, Kathleen D., Pagana, Timothy J., and Pagana, Theresa N. (© 2015). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 12th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 73-74.

Mayo Medical Laboratories. Test ID: ADNA- DNA Double-Stranded (dsDNA) Antibodies, IgG, Serum. Available online at https://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/8178. Accessed on March 27, 2018.

Petri M, Orbai A, Alarcon GS, et al. Derivation and validation of Systemic Lupus International Collaborating Clinics classification criteria for systemic lupus erythematosus. Arthritis Rheum. 2012 August ; 64(8): 2677–2686. doi:10.1002/art.34473. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3409311/pdf/nihms-365115.pdf. Accessed on March 27, 2018.

Lupus Research Alliance. ANA testing. Available online at https://www.lupusresearch.org/understanding-lupus/diagnosis-and-treatment/ana-testing/. Accessed on March 27, 2018.

Fu SM, Dai C, Zhao Z and Gaskin F. Anti-dsDNA Antibodies are one of the many autoantibodies in systemic lupus erythematosus [version 1; referees: 2 approved] F1000Research 2015, 4(F1000 Faculty Rev):939 (doi: 10.12688/f1000research.6875.1). Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4648223/pdf/f1000research-4-7402.pdf. Accessed on March 27, 2018.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2011). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 10th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 81-82.

(© 1995-2011). Unit Code 8178: DNA Double-Stranded (ds-DNA) Antibodies, IgG, Serum. Mayo Clinic, Mayo Medical Laboratories [On-line information]. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Overview/8178. Accessed February 2011.

(© 2011). Laboratory Tests for Lupus. Lupus Foundation of America [On-line information]. Available online at http://www.lupus.org/webmodules/webarticlesnet/templates/new_learndiagnosing.aspx?articleid=2242&zoneid=524. Accessed February 2011.

Bartels, C. and Muller, D. (Updated 2010 November 16). Systemic Lupus Erythematosus. eMedicine [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/332244-overview. Accessed February 2011.

Hill, H. and Tebo, A. (Updated 2009 November). Systemic Lupus Erythematosus – SLE. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/SLE.html?client_ID=LTD#tabs=0. Accessed February 2011.

(© 2008 – 2011). Double-Stranded DNA (dsDNA) Antibody, IgG by ELISA with Reflex to dsDNA Antibody, IgG by IFA : 0050215. ARUP’s Laboratory Test Directory [On-line information]. Available online at http://www.aruplab.com/guides/ug/tests/0050215.jsp. Accessed February 2011.

Isenberg, D. et. al. (2007 May 11). Fifty years of anti-ds DNA antibodies: are we approaching journey’s end? Rheumatology (2007) 46 (7): 1052-1056 [On-line information]. Available online at http://rheumatology.oxfordjournals.org/content/46/7/1052.full. Accessed February 2011.

Hajj-ali, R. (Revised 2008 February). Systemic Lupus Erythematosus (SLE). Merck Manual for Healthcare Professionals [On-line information]. Available online at http://www.merckmanuals.com/professional/sec04/ch032/ch032g.html?qt=anti double-stranded DNA&alt=sh. Accessed February 2011.

(2007). Buhl, A. et. al. Novel Biosensor–Based Analytic Device for the Detection of Anti–Double-Stranded DNA Antibodies. Clinical Chemistry 53 (2) 334–341 [On-line information]. Available online at http://www.clinchem.org/cgi/reprint/53/2/334. Accessed February 2011.

Peter, J. and Blum, R. (© 1998–2011). Double-Stranded DNA Autoantibodies. Specialty Laboratories, Use & Interpretation of Laboratory Tests Books [On-line information]. Available online at http://www.specialtylabs.com/books/display.asp?id=660. Accessed February 2011.

(March 21, 2011) Brent L. Lupus Nephritis. eMedicine article. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/330369-overview. Accessed April 2011.

Mehra, S. and Fritzler, M (2014 April 03). The Spectrum of Anti-Chromatin/Nucleosome Autoantibodies: Independent and Interdependent Biomarkers of Disease. J Immunol Res. 2014; 2014: 368274. [On-line information]. Available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3996305/. Accessed August 2014.

(© 1995–2014). DNA Double-Stranded (dsDNA) Antibodies, IgG, Serum. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories [On-line information]. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Overview/8178. Accessed August 2014.

Bartels, C. and Muller, D. (Updated 2014 February 19). Systemic Lupus Erythematosus (SLE). Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/332244-overview. Accessed August 2014.

Tebo, A. (Updated 2014 March). Systemic Lupus Erythematosus – SLE. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/SLE.html?client_ID=LTD. Accessed August 2014.

Femia, A. et. al. (Updated 2014 March 18). Neonatal and Pediatric Lupus Erythematosus. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/1006582-overview. Accessed August 2014.

Bonella, F and Costabel, U. (2014 ). Biomarkers in Connective Tissue Disease-associated Interstitial Lung Disease. Medscape Multispecialty from Semin Respir Crit Care Med. 2014;35(1):181-200 [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/822878. Accessed August 2014.

Boggs, W. (2014 February 07). Progression From Cutaneous to Systemic Lupus Erythematosus May Not Involve Systemic Symptoms. Medscape Multispecialty [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/820266. Accessed August 2014.

Villalta, D. (2013 August 12). Anti-dsDNA Antibody Isotypes in Systemic Lupus Erythematosus: IgA in Addition to IgG Anti-dsDNA Help to Identify Glomerulonephritis and Active Disease. PLoS One. 2013; 8(8): e71458. [On-line information]. Available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3741383/. Accessed August 2014.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2011). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 10th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 81-82.

Stevens CD. Autoimmunity. (2002) In Clinical Immunology and Serology, 2nd edition. FA Davis:Philadelphia. Chapter 14.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top