دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آزمایش کم خونی | آنمی | Anemia

کم خونی یا آنمی چیست؟

کم خونی یک اختلال خونی است که با کاهش میزان گلبول های قرمز (RBC) مشخص می شود. افراد مبتلا به کم خونی دارای هموگلوبین ناکافی هستند، پروتئینی در گلبول های قرمز خون که اکسیژن را در بدن حمل می کند.

کم خونی شایع ترین اختلال خونی است و می تواند علائم گسترده ای داشته باشد یا اصلاً وجود نداشته باشد. برخی از شایع ترین علائم عبارتند از خستگی، تنگی نفس و سردرد.

انواع مختلفی از کم خونی با علل بالقوه متفاوت وجود دارد. کم خونی معمولاً به عدم تولید گلبول های قرمز طبیعی به اندازه کافی، افزایش تخریب گلبول های قرمز یا از دست دادن خون مربوط می شود. آزمایش کم خونی برای تشخیص کم خونی و شناسایی علت اصلی آن ضروری است.

نقش آزمایش کم خونی:

آزمایش خون معمول، مانند معاینه پزشکی، ممکن است کم خونی را در بیمارانی که موارد خفیف با علائم کم یا بدون علائم دارند، نشان دهد.

در افرادی که علائم دارند، آزمایش تشخیصی کم خونی می تواند تعیین کند که آیا گلبول های قرمز کاهش یافته است یا خیر. تجزیه و تحلیل عمیق خون اغلب به یافتن نوع و علت کم خونی کمک می کند.

از آنجایی که کم خونی یک اختلال خونی است، اکثر آزمایش ها از نمونه خون استفاده می کنند. با این حال، پزشکان ممکن است نیاز به بررسی علل مختلف بالقوه داشته باشند، که می تواند شامل انواع دیگری از آزمایش باشد.

انواع آزمایش کم خونی

شمارش کامل خون (CBC) بخشی ضروری از آزمایش کم خونی است. این آزمایش انواع مختلف سلول های خون را اندازه گیری می کند. اغلب به عنوان بخشی از یک معاینه معمول و در تشخیص مشکلات سلامتی استفاده می شود و می تواند وجود کم خونی را آشکار کند.

CBC مقدار سلول های مختلف خون و همچنین پروتئینی به نام هموگلوبین را در خون تجزیه و تحلیل می کند. آزمایش‌های دیگری که در جداول زیر توضیح داده شده‌اند، ممکن است بسته به نتایج CBC، علائم و سابقه سلامتی شما درخواست شوند.

آزمایش های اضافی می تواند به شناسایی نوع و علت کم خونی کمک کند، اما اکثر بیماران نیازی به آزمایش های گسترده ندارند. پزشک شما در بهترین موقعیت برای بررسی این که کدام آزمایش در شرایط شما مرتبط است.

از آنجایی که کم خونی یک اختلال خونی است، می توان از آزمایش های مختلفی مانند آزمایش های جدول زیر برای تجزیه و تحلیل عمیق اجزای مختلف خون استفاده کرد. آزمایش های مانند اسمیر خون، شمارش افتراقی گلبول های سفید و شمارش رتیکولوسیت ها اغلب می توانند به ارزیابی کم خونی پس از CBC غیرطبیعی کمک کنند. سایر آزمایش‌های خون فهرست‌شده ممکن است در شرایط خاص‌تر لازم باشد:

آزمایش های مربوط به انواع، تعداد و عملکرد سلول های خونی

در برخی از انواع کم‌خونی، گلبول‌های قرمز خون سریع‌تر از جایگزینی آنها تخریب می‌شوند. آزمایش‌های زیر ممکن است برای اندازه‌گیری تجزیه غیرطبیعی گلبول‌های قرمز استفاده شود:

آزمایش های مربوط به افزایش تخریب گلبول های قرمز خون

کم خونی می تواند به دلیل از دست دادن خون رخ دهد. هنگامی که به این علت مشکوک می‌شوید، آزمایش‌هایی مانند مواردی که در جدول زیر آمده است ممکن است به دنبال نشانه‌های از دست دادن خون به خصوص در سیستم گوارشی باشد:

آزمایش های مربوط به از دست دادن خون بالقوه

کم خونی همچنین می تواند در کنار پلاکت های پایین، که سلول های خونی هستند که به تشکیل لخته های خون و توقف خونریزی کمک می کنند، رخ دهد. چندین آزمایش می تواند به اندازه گیری انعقاد خون کمک کند:

آزمایش های مربوط به انعقاد خون

آهن برای ایجاد گلبول های قرمز ضروری است و کاهش مقدار آهن شایع ترین علت کم خونی است. برای تشخیص کمبود آهن می توان از چندین آزمایش استفاده کرد:

آزمایش های مربوط به کمبود آهن

بدن شما برای ایجاد گلبول های قرمز به ویتامین های خاصی نیاز دارد. در صورتی که پزشک شما این را علت احتمالی کم خونی در مورد شما بداند، ممکن است آزمایش‌های مربوط به کمبود تغذیه درخواست شود:

آزمایش های مربوط به کمبود مواد مغذی

سایر شرایط پزشکی می تواند باعث کم خونی شود. آزمایش‌ها ممکن است برای بررسی بیماری‌های زمینه‌ای که بر اندام‌های اصلی و سایر سیستم‌های بدن تأثیر منفی می‌گذارند استفاده شوند:

آزمایش های مربوط به سلامت بدن و عملکرد اندام

برخی از انواع عفونت ها توانایی بدن برای حفظ تعداد سالم گلبول های قرمز خون را مختل می کنند. در صورتی که اعتقاد بر این باشد که این یکی از دلایل بالقوه کاهش تعداد گلبول‌های قرمز خون است، پزشک شما ممکن است علائم یکی از این عفونت‌ها را آزمایش کند:

آزمایش-های-مربوط-به-عفونت-های-بالقوه-در-کم-خونی

در سایت Mayo Clinic در مورد کم خونی یا آنمی بیشتر بخوانید:

کم خونی مشکلی است که در آن گلبول های قرمز سالم یا هموگلوبین کافی برای حمل اکسیژن به بافت های بدن وجود ندارد. هموگلوبین پروتئینی است که در گلبول های قرمز یافت می شود و اکسیژن را از ریه ها به سایر اندام های بدن می رساند. ابتلا به کم خونی می تواند باعث خستگی، ضعف و تنگی نفس شود.

انواع مختلفی از کم خونی وجود دارد. هر کدام علت خاص خود را دارند. کم خونی می تواند کوتاه مدت یا بلند مدت باشد. می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. کم خونی می تواند علامت هشدار دهنده بیماری جدی باشد.

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Central sleep apnea. Updated February 26, 2021. Accessed March 19, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/000560.htm

American Academy of Family Physicians. Anemia. Updated March 10, 2021. Accessed March 19, 2021. https://familydoctor.org/condition/anemia/.

Freeman AM, Rai M, Morando, DW. Anemia screening. StatPearls Publishing. Updated August 4, 2020. Accessed March 19, 2021. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499905/

Maakaron JE, Taher AT, Conrad ME. Anemia: Practice essentials, pathophysiology, etiology. Besa EC, ed. Medscape. Updated November 26, 2019. Accessed March 19, 2021. https://emedicine.medscape.com/article/198475-overview

Means Jr. RT, Brodsky, RA. Diagnostic approach to anemia in adults. In: Mentzer WC, ed. UpToDate. Updated February 2021. Accessed March 19, 2021.  https://www.uptodate.com/contents/diagnostic-approach-to-anemia-in-adults

MedlinePlus: National Library of Medicine. Anemia. Updated July 29, 2016. Retrieved March 19, 2021. https://medlineplus.gov/anemia.html

MedlinePlus: National Library of Medicine. Iron deficiency anemia. Updated February 6, 2020. Accessed April 15, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/000584.htm.

National Heart, Lung, and Blood Institute. Anemia. Date unknown. Retrieved March 19, 2021. https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/anemia

National Heart, Lung, and Blood Institute. Your guide to anemia. Published September 2011. Accessed March 19, 2021. https://www.nhlbi.nih.gov/files/docs/public/blood/anemia-yg.pdf

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه