پروستات

یک گزارش آزمایشگاهی،یک یادداشت،یک کامنت شماره 2 (آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA)):

📩 نتیجه Total PSA یک بیمار ۶۷ ساله که به درخواست ارولوگ بوده پس از تکرار برای تأیید نهایی در کارتابل شما به عنوان مسئول فنی و یا سوپروایزر آزمایشگاه قرارگرفته است که به صورت پیوست می باشد.

جواب-PSA-بالا
جواب PSA بالا بعد از تکرار

‍ 📩 با این پیش فرض که ضمن استقرار کامل تضمین کیفیت، همه خطاهای پره، پست و‌ آنالیتیکال سنجش Total PSA چک‌ شده و کنترل کیفی صحت، دقت ‌و خطای کل مجاز این تومور مارکر پروستات را پیش از آماده شدن نهایی، تایید کرده باشد؛ افزودن چه پیشنهاد یا یادداشتی در زیر نویس نتیجه می تواند ریپورتی کامل، جامع و علمی را در راستای تشخیص و مدیریت بهینه بیمار مورد نظر ارائه کند؟

📩 آنتی ژن اختصاصی پروستات[PSA] که تحت عنوان گاما سمینو پروتئین یا کالی کرئین ۳ هم نامیده می شود یک آنزیم گلیکو پروتئینی ست که متعلق به خانواده ی پپتیدازهای وابسته به کالی کرئین می باشد. PSA توسط سلولهای اپیتلیال غده ی پروستات ترشح می شود و به دو شکل مولکولی ِ آزاد [free PSA] و باند شده با سایر پروتئین ها درگردش خون قابل سنجش است.

سلول های ترشح کننده PSA
سلول های ترشح کننده PSA

درتست PSA هر دو شکل آزاد و باند شده اندازه گیری می شود. کانسر پروستات می تواند باعث افزایش PSA گردد ولی اختلالات غیر کانسری دیگری هم قادرند PSA را افزایش دهند مانند:

♦️ BPH(Benign Prostatic Hypertrophy)

♦️ Prostatitis

♦️ UTI

♦️ Riding a bicycle or motorcycle

♦️ DRE ( Digital Rectal Examination)

♦️ Ejaculation

موارد-افزایش-PSA
موارد افزایش دهنده PSA

📩 درپژوهش های متعدد نشان داده شده است که تقریباً ۷۵ درصد ازمردان با PSA افزایش یافته مبتلا به کانسر پروستات نیستند. برای تشخیص و تایید کانسر به طور سنتی ارولوگ ها اقدام به بیوپسی پروستات می کنند که اغلب برای بیماران خوشایند نیست و علاوه بر خطر خونریزی و عفونت، برنگرانی بیمارنیز می افزاید.

به جای اینکه هر PSA افزایش یافته ای کاندید بیوپسی پروستات گردد بسیاری از ارولوگ ها و کلینیسین ها دربیماران با مقدارTotal PSA بین 4 تا 10 نانوگرم بر میلی لیتر [gray zone] درخواست free PSA و نسبت آن با Total PSA را می کنند. بر این اساس معمولا یک free PSA% بالاتر از ۲۵ درصد احتمالاً بیشتر نشاندهنده یک وضعیت خوش خیم می باشد تا بدخیم لذا اقدام به بیوپسی که یک روش تهاجمی ست غیرضروری به نظر می رسد و اندیکاسیون ندارد. ازسوی دیگر مردان با free PSA% زیر ۱۰ درصد نیاز به بیوپسی پروستات دارند واحتمال بدخیمی درآنها بیشتر است .

ارتباط free PSA% با سرطان پروستات
ارتباط free PSA% با سرطان پروستات

📩به طورکلی توصیه می شود free PSA زمانی درخواست شودکه Total PSA، نتیجه ایی در محدوده ی خاکستری [gray zone] یا محدوده ی مرزی[ borderline] داشته باشد (بین 4 تا 10 نانوگرم برمیلی لیتر) و یا زمانی که به نظر رسد، مقدار Total PSA بسرعت درحال افزایش است [High PSA Velocity].

به عنوان مثال اگردرصد free PSA کمتر از ۱۴ درصد باشد ازهر دو مرد یکی از آنها احتمالاً به کانسر پروستات مبتلا می باشند [DR =50%] و بیوپسی پروستات اندیکاسیون دارد و چنانچه درصد free PSA بیشتر یا مساوی ۲۸ درصد باشد از هر۱۰ بیمار با این درصد فقط یک بیمار احتمال کانسر پروستات دارد[DR= 10%] و بیوپسی پروستات کنتراندیکاسیون دارد.

📩هرگاه مانند نمونه گزارش بیمار پیوست و براساس درخواست کلینیسین یا ارولوگ فقط Total PSA (بدون free PSA ) در آزمایشگاه کلینیکال موردسنجش قرارگیرد و نتیجه ی آن در محدوده ی خاکستریِ [gray zone] 4 تا 10 نانوگرم برمیلی لیتر قرارداشت؛ پیشنهاد می گردد کامنت زیر برای اجتناب از خطای تفسیری [misinterpretation] و اَپروچ بهتر بیماردرذیل ِ ریپورت Total PSA ارائه شود:

✅ Comment: fPSA & fPSA/tPSA Ratio is recommended.

🔰 Reference: www.sciencedirect.com

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد

آزمایش آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3)

آزمایش آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) | DD3 | Prostate Cancer Antigen 3

نوشته شده توسط: دکتر فرزاد باباخانی
آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3) یک RNA کدکننده غیرپروتئینی اختصاصی پروستات است که به طور قابل توجهی در سرطان پروستات ...

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد

تفسیر نتایج آزمایش PSA بسیار بالا

تفسیر نتایج آزمایش PSA بسیار بالا

نوشته شده توسط: دکتر علیرضا لطفی کیان
آزمایش PSA یک آزمایش خون است که عمدتاً برای غربالگری سرطان پروستات استفاده می شود. این آزمایش میزان آنتی ژن اختص ...

🖌دکترعلیرضالطفی کیان 🖌

دکترای علوم آزمایشگاهی بالینی

ازدانشگاه علوم پزشکی ایران

 

دکتر فرزاد باباخانیمشاهده نوشته ها

PHD ویروس‌شناسی پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *