بخش قارچ شناسی | برای سهولت بیشتر در پیدا کردن مطالب، در این صفحه از وب سایت متااورگانون تمامی آزمایش های که در بخش قارچ شناسی انجام می شود، را قرار خواهیم داد. و هر تست را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

بخش قارچ شناسی، مخمرها و قارچ های رشته ای مسئول عفونت های قارچی در انسان را مطالعه می کند. رویکردهای چند رشته ای برای کشف زیست شناسی پاتوژن های قارچی و پاتوژنز قارچی، با هدف ارائه راهبردهای تشخیصی، پیشگیرانه و درمانی جدید برای عفونت های قارچی استفاده می شود.

هدف اصلی بخش قارچ شناسی شناخت بهتر بیولوژی پاتوژن های قارچی و فیزیوپاتولوژی و ایمونولوژی عفونت های آنها به منظور توسعه رویکردهای جدید تشخیصی، پیشگیرانه و درمانی است. این عفونت‌ها مراقبت‌های بهداشتی افراد دارای نقص ایمنی را به خطر می‌اندازند، اما در جمعیت‌های دارای قابلیت ایمنی نیز شیوع بیشتری پیدا می‌کنند.

عفونت های قارچی در طول سه دهه گذشته به عنوان یک تهدید قابل توجه برای سلامت انسان ظاهر شده اند. تخمین زده شده است که مرگ و میر مرتبط با عفونت های قارچی، تقریباً 1.5 میلیون نفر در سال در سراسر جهان، از مرگ ناشی از مالاریا یا سل بیشتر است. این تا حدی به دلیل تشخیص تاخیری عفونت‌های قارچی مهاجم (IFIs) و همچنین به دلیل کارایی محدود داروهای ضد قارچی است که در حال حاضر برای درمان این عفونت‌ها در دسترس است.

عفونت های قارچی مهاجم عمدتاً توسط گونه هایی از جنس کریپتوکوکوس، کاندیدا و آسپرژیلوس ایجاد می شوند. شایع ترین گونه های درگیر در IFIs، یعنی کریپتوکوکوس نئوفرمانس، کاندیدا آلبیکنس، C. glabrata و Aspergillus fumigatus، در بخش قارچ شناسی تحت بررسی هستند. همچنین سایر پاتوژن های قارچی مانند درماتوفیت ها و موکورال ها را که گستردگی جهانی دارند، نیز مورد مطالعه قرار می گیرند.

جداسازی و شناسایی قارچ ها یک حوزه اغلب نادیده گرفته شده در میکروبیولوژی پزشکی است. علم موسوم به قارچ شناسی پزشکی در اوایل قرن نوزدهم در ایتالیا با کشف بیماری کچلی شروع شد. این رشته مربوط به آن دسته از عفونت ها در انسان و حیوانات است که به دلیل قارچ های بیماری زا رخ می دهد.

قارچ ها باعث ایجاد طیفی از بیماری ها از عفونت های پوستی مانند پای ورزشکاران، کرم حلقوی، شوره سر، عفونت های سطحی پوستی با درموفیت ها تا کاندیدا و آسپرژیلوس جدی تر و تهاجمی تر در بیماران بیمارستانی با نقص ایمنی شدید می شوند. بسیاری از پاتوژن های قارچی مهم که در افراد دچار نقص ایمنی دیده می شوند نیز بخشی از فلور طبیعی را تشکیل می دهند و این می تواند منجر به مشکلاتی در تشخیص شود.

شاید تعجب برانگیز به نظر برسد که بدانیم میزان مرگ و میر سالانه جهانی به دلیل عفونت های قارچی بیشتر از مالاریا، سرطان سینه یا پروستات است و بیشتر شبیه مواردی است که در سل (TB) و HIV مشاهده می شود. این تلفات به بیش از یک میلیون نفر می رسد. علاوه بر این، حدود 10 میلیون نفر از آلرژی شدید قارچی رنج می برند. سالانه 100 میلیون زن به عفونت های مکرر ولوواژینال مبتلا می شوند و سالانه بیش از یک میلیارد نفر به عفونت های پوستی مبتلا می شوند.

کاندیداها در طبیعت همه جا وجود دارند و در بسیاری از گیاهان یافت می شوند. آنها همچنین پاتوژن ها و ساپروفیت های حیوانات و انسان هستند که فلور طبیعی روده، دستگاه ادراری تناسلی و پوست را تشکیل می دهند. شایع ترین گونه در انسان کاندیدا آلبیکنس است اما گونه های دیگری که می توانند باعث ایجاد مشکل شوند