آزمایش های پانل کبدی | برای سهولت بیشتر در پیدا کردن مطالب، در این صفحه از وب سایت متااورگانون تمامی آزمایش های پانل کبدی، را قرار داده ایم. و هر تست را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

پانل عملکرد کبد (کبد) یک آزمایش خون برای بررسی میزان عملکرد کبد است. این آزمایش سطح پروتئین کل، آلبومین، بیلی روبین و آنزیم های کبدی را در خون اندازه گیری می کند. سطوح بالا یا پایین ممکن است به معنای وجود آسیب یا بیماری کبدی باشد.

در صورت داشتن علائم بیماری کبد، پزشک ممکن است پانل عملکرد کبد را درخواست کند. این علائم عبارتند از تب، استفراغ، درد شکم، زردی چشم یا پوست (یرقان)، ادرار زرد تیره و احساس خستگی بسیار. این آزمایش خون همچنین ممکن است در صورتی انجام شود که اخیراً در معرض ویروس هپاتیت قرار گرفته اید یا دارویی مصرف می کنید که ممکن است باعث آسیب کبدی شود.
تست‌های عملکرد کبد، آزمایش‌های خونی هستند که برای کمک به تشخیص و نظارت بر بیماری یا آسیب کبدی استفاده می‌شوند. این آزمایش ها سطح آنزیم ها و پروتئین های خاصی را در خون شما اندازه گیری می کنند.

برخی از این آزمایش‌ها میزان عملکرد طبیعی کبد در تولید پروتئین و پاکسازی بیلی روبین، یک محصول زائد خون را اندازه‌گیری می‌کنند. سایر تست های عملکرد کبد آنزیم هایی را که سلول های کبد در پاسخ به آسیب یا بیماری آزاد می کنند، اندازه گیری می کند.

از تست های عملکرد کبد می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

نظارت بر پیشرفت یک بیماری، مانند هپاتیت ویروسی یا الکلی، و تعیین میزان کارآمدی یک درمان
اندازه گیری شدت یک بیماری، به ویژه زخم کبد (سیروز)
عوارض جانبی احتمالی داروها را کنترل کنید
تست های عملکرد کبد، سطح آنزیم ها و پروتئین های خاصی را در خون شما بررسی می کند. سطوح بالاتر یا پایین تر از حد طبیعی می تواند نشان دهنده مشکلات کبدی باشد. برخی از آزمایش های رایج عملکرد کبد عبارتند از:

آلانین ترانس آمیناز (ALT). ALT آنزیمی است که در کبد یافت می شود و به تبدیل پروتئین ها به انرژی برای سلول های کبد کمک می کند. هنگامی که کبد آسیب می بیند، ALT در جریان خون آزاد می شود و سطح آن افزایش می یابد.
آسپارتات ترانس آمیناز (AST). AST آنزیمی است که به متابولیسم اسیدهای آمینه کمک می کند. مانند ALT، AST به طور معمول در خون در سطوح پایین وجود دارد. افزایش سطح AST ممکن است نشان دهنده آسیب کبدی، بیماری یا آسیب عضلانی باشد.
آلکالین فسفاتاز (ALP). ALP آنزیمی است که در کبد و استخوان یافت می شود و برای تجزیه پروتئین ها مهم است. سطوح بالاتر از حد نرمال ALP ممکن است نشان دهنده آسیب یا بیماری کبدی مانند مسدود شدن مجرای صفراوی یا برخی بیماری های استخوانی باشد.
آلبومین و پروتئین کل. آلبومین یکی از چندین پروتئین ساخته شده در کبد است. بدن شما برای مبارزه با عفونت ها و انجام وظایف دیگر به این پروتئین ها نیاز دارد. سطوح پایین تر از حد نرمال آلبومین و پروتئین کل ممکن است نشان دهنده آسیب یا بیماری کبدی باشد.
بیلی روبین. بیلی روبین ماده ای است که در طی تجزیه طبیعی گلبول های قرمز تولید می شود. بیلی روبین از کبد عبور می کند و از طریق مدفوع دفع می شود. افزایش سطح بیلی روبین (یرقان) ممکن است نشان دهنده آسیب یا بیماری کبدی یا انواع خاصی از کم خونی باشد.
گاما گلوتامیل ترانسفراز (GGT). GGT آنزیمی در خون است. سطوح بالاتر از حد طبیعی ممکن است نشان دهنده آسیب کبد یا مجرای صفراوی باشد.
L-لاکتات دهیدروژناز (LD). LD آنزیمی است که در کبد یافت می شود. سطوح بالا ممکن است نشان دهنده آسیب کبدی باشد اما در بسیاری از اختلالات دیگر می تواند افزایش یابد.
زمان پروترومبین (PT). PT زمانی است که خون شما طول می کشد تا لخته شود. افزایش PT ممکن است نشان دهنده آسیب کبدی باشد، اما اگر از داروهای رقیق کننده خون خاصی مانند وارفارین استفاده می کنید، می تواند افزایش یابد.