آزمایش های پانل هپاتیت | برای سهولت بیشتر در پیدا کردن مطالب، در این صفحه از وب سایت متااورگانون تمامی آزمایش های پانل هپاتیت، را قرار داده ایم. و هر تست را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

پانل هپاتیت چیست؟
پانل هپاتیت گروهی از آزمایش‌های خون است که بررسی می‌کند که آیا در حال حاضر عفونت هپاتیت ویروسی دارید یا در گذشته به آن مبتلا بوده‌اید. همچنین ممکن است نشان دهد که شما نسبت به انواع خاصی از هپاتیت مصون هستید زیرا واکسن زده اید.

هپاتیت نوعی بیماری کبدی است که باعث التهاب کبد می شود. شایع ترین علت هپاتیت گروهی از ویروس ها به نام هپاتیت A، هپاتیت B و هپاتیت C است. پانل هپاتیت یک آزمایش خون است که بررسی می کند آیا شما عفونت هپاتیت ناشی از یکی از این ویروس ها را دارید یا خیر.

ویروس های هپاتیت به روش های مختلف پخش می شوند. آنها همچنین به طرق مختلف بر سلامت شما تأثیر می گذارند:

هپاتیت A معمولاً با خوردن یا نوشیدن غذا یا آبی که حتی با کوچکترین آثار مدفوع (مدفوع) از یک فرد آلوده آلوده شده است، منتقل می شود. اگر فرد مبتلا پس از استفاده از حمام دست های خود را نشوید ممکن است این اتفاق بیفتد. اکثر افراد بدون هیچ آسیب پایدار کبدی، خود به خود از هپاتیت A بهبود می یابند.

هپاتیت B از طریق تماس با مایعات بدن فرد آلوده مانند خون، مایع منی و بزاق (تف دهان) منتقل می شود. این تماس معمولاً از رابطه جنسی با فردی که مبتلا به عفونت است یا با استفاده از سوزن های مشترک یا سایر وسایل مورد استفاده برای تزریق مواد مخدر اتفاق می افتد.

اکثر مردم از عفونت هپاتیت B خود به خود بهبود می یابند و هیچ آسیب کبدی پایداری ندارند. اما برخی از افراد ممکن است یک عفونت مزمن (طولانی مدت) داشته باشند که می تواند منجر به بیماری مزمن کبد و سرطان کبد شود. داروهای ضد ویروسی ممکن است به موارد مزمن کمک کند.

هپاتیت C از طریق تماس با خون فرد آلوده منتقل می شود. این معمولاً از طریق استفاده مشترک از سوزن ها یا سایر مواردی که برای تزریق مواد مخدر استفاده می شود، اتفاق می افتد.

اکثر افرادی که به هپاتیت C مبتلا می شوند، یک عفونت مزمن خواهند داشت. در بیشتر موارد، دارو می تواند هپاتیت C را درمان کند. بدون درمان، هپاتیت C مزمن ممکن است منجر به سیروز یا سرطان کبد شود.

پانل هپاتیت شامل آزمایش هایی برای آنتی ژن ها و آنتی بادی های هپاتیت است:

آنتی ژن های هپاتیت موادی در ویروس هپاتیت هستند که سیستم ایمنی شما را برای مبارزه با ویروس تحریک می کنند.
آنتی بادی های هپاتیت پروتئین هایی هستند که سیستم ایمنی بدن شما برای کمک به مبارزه با عفونت هپاتیت می سازد.
آنتی ژن ها و آنتی بادی های هپاتیت را می توان در خون شما یافت حتی اگر علائم عفونت را نداشته باشید.

اگر با فردی که هپاتیت ویروسی دارد یا علائم هپاتیت دارید، ممکن است به پانل هپاتیت نیاز داشته باشید. هپاتیت همیشه علائمی ایجاد نمی کند، اما در صورت بروز علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

زردی، وضعیتی که باعث زرد شدن پوست و چشم‌ها می‌شود
تب
خستگی
از دست دادن اشتها
ادرار تیره رنگ
مدفوع رنگ پریده یا سفالی (مدفوع)
درد شکم (شکم)
تهوع و استفراغ
درد مفاصل
اسهال (فقط با هپاتیت A)

اگر نتیجه غیرطبیعی در پانل کبدی داشتید یا اگر در معرض خطر بالای ابتلا به عفونت هپاتیت ویروسی هستید، ممکن است پزشک شما پانل هپاتیت را درخواست کند. خطر شما ممکن است بالا باشد اگر:

با فرد آلوده به هپاتیت در تماس نزدیک بوده اند
سوزن های مشترک را برای استفاده از مواد مخدر به اشتراک بگذارید یا داشته باشید
داشتن یک بیماری مقاربتی (STD)
آیا مردی هستید که با مردان رابطه جنسی دارد (MSM)
تحت دیالیز طولانی مدت هستند
شغلی داشته باشید که ممکن است شما را در معرض هپاتیت قرار دهد، مانند مراقبت های
بهداشتی، مهدکودک یا امنیت عمومی
قبل از سال 1370 پیوند عضو یا انتقال خون داشته است
به مناطقی سفر کرده اند که آب سالم و بهداشت ضعیفی دارند