تومور مارکر پانکراس | برای سهولت بیشتر در پیدا کردن مطالب، در این صفحه از وب سایت متااورگانون تمامی تومور مارکرهای پانکراس، را قرار داده ایم. و هر تست را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

پروستات بخشی از دستگاه تناسلی مرد است که شامل آلت تناسلی، پروستات، وزیکول‌های منی و بیضه‌ها می‌شود. پروستات درست زیر مثانه و جلوی راست روده قرار دارد. اندازه آن به اندازه یک گردو است و مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از مثانه تخلیه می کند) را احاطه کرده است. مایعی تولید می کند که بخشی از مایع منی را تشکیل می دهد.

با بالا رفتن سن، پروستات بزرگتر می شود. این می تواند باعث باریک شدن مجرای ادرار و کاهش جریان ادرار شود. به این حالت هیپرپلازی خوش خیم پروستات می گویند و با سرطان پروستات یکسان نیست. مردان نیز ممکن است دیگری داشته باشند.

سرطان پروستات یکی از شایع ترین انواع سرطان است. بسیاری از سرطان های پروستات به کندی رشد می کنند و به غده پروستات محدود می شوند، جایی که ممکن است آسیب جدی وارد نکنند. با این حال، در حالی که برخی از انواع سرطان پروستات به کندی رشد می کنند و ممکن است به حداقل درمان یا حتی بدون درمان نیاز داشته باشند، انواع دیگر تهاجمی هستند و می توانند به سرعت گسترش یابند.

کشف آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) در اواخر دهه 1970 و کاربرد و پذیرش گسترده آن در دهه های 1980 و 1990، عصر غربالگری سرطان پروستات و نظارت بر بیماری را آغاز کرد. به عنوان اولین نشانگر تومور برای سرطان پروستات، مختص اندام است اما مختص سرطان نیست. بنابراین فرصتی برای بررسی بیشتر تومور مارکر ها فراهم می کند. این مقاله بر بررسی مختصر کاربرد بالینی چندین نشانگر تومور رایج مرتبط با تشخیص سرطان پروستات تمرکز خواهد کرد:
 آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA):
PSA بخشی از خانواده ژن کالیکرئین است که روی کروموزوم 19 قرار دارد و به عنوان یک پروتئاز سرین عمل می کند که عمدتا توسط سلول های مجرای پروستات تولید می شود. PSA در سرم به طور معمول به پروتئین ها (~80٪ PSA؛ کمپلکس) یا غیر متصل (PSA آزاد) متصل می شود. تولید PSA وابسته به آندروژن است و در غیاب سرطان با سن، نژاد، و حجم پروستات متفاوت است. علاوه بر این، بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که PSA در مردان با شاخص توده بدنی بالاتر (BMI) دارای PSA پایین‌تری است، مفهومی که به آن «همودیلوشن» گفته می‌شود: حجم پلاسمای بیشتر که منجر به کاهش هماتوکریت و PSA می‌شود.
PSA آزاد (fPSA):
fPSA حدود 45 درصد کل PSA را تشکیل می دهد

کالیکرین ها:
PSA که با نام کالیکرئین 3 انسانی (hK3) نیز شناخته می شود، معروف ترین کالیکرئین است، با این حال، کالیکرئین های دیگری نیز وجود دارند که اخیراً به عنوان نشانگر تومور سرطان پروستات مورد بررسی قرار گرفته اند. hK2 دارای 80% همسانی اسید آمینه با PSA است، با این حال، در بافت خوش خیم ضعیف و در بافت سرطان پروستات به شدت بیان می شود. کالیکرئین hK2 در پانلی از نشانگرهای کالیکرئین گنجانده شده است، که به صورت تجاری به عنوان تست 4KScore در دسترس است، که برای محاسبه درصد خطر ابتلا به سرطان تهاجمی پروستات مورد استفاده قرار می گیرد.
آنتی ژن سرطان پروستات 3 (PCA3):
PCA3 یک RNA طولانی غیرکدکننده است که در ادرار ریخته می‌شود و در خارج از پروستات بیان نمی‌شود و با بیان بسیار بالاتری در بافت بدخیم پروستات نسبت به خوش‌خیم مرتبط است.
microRNA ها (miRNAs):
miRNA ها RNA های تک رشته ای کوچک و غیر کد کننده ای هستند که در تنظیم mRNA نقش دارند. به دلیل توالی کوتاه آنها (معمولاً 22-19 نوکلئوتید)، miRNA ها در اکثر مایعات بدن (از جمله ادرار) بسیار پایدار هستند زیرا در برابر تخریب RNase مقاوم هستند. miRNA-141، miRNA-375، miRNA-221، miRNA-21، miRNA-182 و miRNA-187.25، 26 miR-187 شناسایی شده در ادرار به عنوان یک کاندید برای بهبود ارزش اخباری برای بیوپسی مثبت پیشنهاد شده است.