تومور مارکرهای سینه | برای سهولت بیشتر در پیدا کردن مطالب، در این صفحه از وب سایت متااورگانون تمامی تومور مارکرهای سینه، را قرار داده ایم. و هر تست را به تفصیل بررسی خواهیم کرد

تومور مارکرها توسط سلول های سرطانی یا سایر سلول های بدن در پاسخ به سرطان ساخته می شوند. تومور مارکرهای سرطان سینه را می توان در خون یافت و با استفاده از آزمایش خون بررسی می شود. داشتن سطح بالایی از نشانگر تومور نشان می دهد که سرطان در بدن وجود دارد، اما به خودی خود، سطح نشانگر تومور بالا برای اطمینان از وجود سرطان کافی نیست.

تومور مارکرها ممکن است همراه با آزمایش های دیگر برای کمک به تشخیص سرطان استفاده شوند. برخی از نشانگرها می توانند به تعیین پیش آگهی شما و انتخاب بهترین درمان کمک کنند. با این حال، در سرطان سینه، نشانگرهای تومور اغلب برای آزمایش پاسخ شما به درمان سرطان یا برای مشاهده عود (سرطان عود می کند) استفاده می شود. کاهش سطح تومور مارکر ممکن است به این معنی باشد که سرطان به درمان پاسخ می دهد. اگر تغییری ایجاد نشود یا نشانگر تومور افزایش یابد، این ممکن است به این معنی باشد که درمان موثر نیست یا سرطان بازگشته است. این نتایج باید همراه با آزمایشات رادیولوژی، معاینه فیزیکی و افزایش یا کاهش علائمی که ممکن است داشته باشید، بررسی شوند. سطح نشانگر تومور به تنهایی برای یک تصویر واضح از سرطان شما کافی نیست.

محدودیت هایی برای استفاده از نشانگرهای تومور وجود دارد. مشکلات غیر سرطانی وجود دارد که می تواند باعث بالا رفتن تومور مارکرها شود. همه افراد مبتلا به سرطان سینه افزایش نشانگر تومور را ندارند. تیم مراقبت شما آزمایش نشانگرهای تومور را فقط در صورت نیاز به آنها توصیه می کند.

نمونه هایی از نشانگرهایی که پزشک ممکن است برای آنها آزمایش کند عبارتند از:

CA 15.3: برای یافتن سرطان سینه و تخمدان استفاده می شود

TRU-QUANT و CA 27.29: ممکن است به این معنی باشد که سرطان سینه وجود دارد

CA125: ممکن است نشانه سرطان تخمدان، عود سرطان تخمدان و عود سرطان سینه باشد.

CEA (آنتی ژن کارسینومبریونیک): نشانگری برای وجود سرطان روده بزرگ، ریه و کبد. این نشانگر ممکن است برای تعیین اینکه آیا سرطان سینه به سایر نواحی بدن سفر کرده است یا خیر استفاده شود.

سلول های تومور در گردش: سلول هایی که از سرطان جدا شده و به جریان خون حرکت می کنند. تعداد بالای سلول های تومور در گردش ممکن است نشان دهنده رشد سرطان باشد. تست CellSearch توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای نظارت بر سلول های تومور در گردش در زنان مبتلا به سرطان سینه متاستاتیک تایید شده است.