شرایط نمونه گیری | در این طبقه بندی تمامی مواردی که در ارتباط با نمونه های آزمایشگاهی در یک آزمایشگاه مطرح است کورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

فن آوری های امروزی امکان آزمایش بر روی طیف گسترده ای از نمونه های جمع آوری شده از بدن انسان را فراهم می کند. بیشتر اوقات، تنها چیزی که لازم است نمونه خون است. با این حال، نمونه هایی از ادرار، بزاق، خلط، مدفوع، مایع منی و سایر مایعات و بافت های بدن نیز قابل آزمایش هستند.

برخی از نمونه ها، را می توان به عنوان مواد دفعی طبیعی بدن بدست آورد مانند ادرار. برخی ها سریع و آسان به دست می آیند مانند خون. برخی نمونه ها نیاز به جراحی جزئی و بیهوشی به کمک پزشک دارد.

ممکن است در این وب سایت متوجه شوید که برخی از آزمایش ها را می توان بر روی بیش از یک نوع نمونه انجام داد. به عنوان مثال، آزمایش گلوکز را می توان بر روی هر دو نمونه خون و ادرار انجام داد. با این حال، نمونه مورد استفاده برای آزمایش اغلب با هدف آزمایش خاص تعیین می شود: آزمایش قند خون برای کمک به تشخیص دیابت و نظارت بر سطح گلوکز خون در بیماران دیابتی استفاده می شود، در حالی که گلوکز ادرار یکی از موادی است که هنگام انجام آزمایش ادرار آزمایش می شود. مانند زمانی که مشکوک به عفونت ادراری یا اختلال کلیوی است.

برخی از نمونه‌ها مانند ادرار، مدفوع و خلط را می‌توان جمع‌آوری کرد زیرا بدن به طور طبیعی آنها را از بین می‌برد، در حالی که منی می‌تواند توسط بیمار جمع‌آوری شود. جمع آوری برخی از نمونه ها از کودکان خردسال یا بیماران با محدودیت های فیزیکی ممکن است نیاز به کمک داشته باشد. معمولاً جمع‌آوری این نمونه‌ها بدون درد است، اما به‌دست آوردن آن‌ها گاهی اوقات می‌تواند ناخوشایند باشد.

گاهی اوقات این نوع نمونه ها را می توان در خانه جمع آوری کرد و به مطب یا مرکز پزشکی آورد، اما ممکن است در یک مرکز پزشکی مانند مطب پزشک، کلینیک، مرکز خدمات بیماران آزمایشگاهی یا بیمارستان نیز جمع آوری شود.